
Julen vid bordet i fyra serveringar.
De dagar vi inte serverar vårt klassiska Herrgårdsjulbord, så kan du självklart komma till oss och njuta av julstämningen ändå! Kom till lunch eller till kvällens middag.
Njut av pepparkakor och glögg innan vi hälsar er välkomna till bords, när ni sedan har dryck i glasen, så börjar vi med julbordets första servering… Sill.
Ni börjar med 5 sorters sill tillsammans med cheddar- och sveciaost, smör och bröd. Följt av både gravad- och rökt lax med tillbehör. sveciaomelett och ägghalvor med vår egna skagenröra.
Nu blir det kallskuret. Där får ni bland annat smaka vår klassiker lingonmarinerad hjort och självklart kommer även julskinka i denna servering. Därefter så blir det småvarmt med Jansson, köttbullar, prinskorvar och förstås honungsglaserade revbensspjäll. Runda av med
det söta där ni får smaka ett urval från årets julegotter.
Middag 545 kr/p inkl det godaste från dessertbuffén
Välkommen till bords med Julen vid bordet i fyra serveringar.